Flash memória
A legújabb [EEPROM]- típus a flash memória (flash memory).
Az [EPROM] csak ultraviola fénnyel való megvilágítással törölhető, az [EPROM] pedig csak [byte]onként. Ezzel ellentétben a flash memória blokkonkénti törlést és újraírást is lehetővé tesz.
A flash memóriák kisméretűek, általában műanyag tokban helyezkednek el.
A flash-memóriák kapui akkor is megőrzik állapotukat, ha nincsenek feszültség alatt.
Egyfajta [puffer]ként funkcionálnak. Amikor a tányérok energiatakarékosság jegyében leállnak, akkor is írhatók és olvashatók ki belőle adatok. A merevlemezt elérő szoftverek a flash memóriába írják ilyenkor az adatokat, és amikor az megtelik, a tányérok felpörögnek, és az adatok a mágneses rétegen kerülnek rögzítésre. Ezt követően a lemezek pörgése ismét megáll. Így jelentősen csökkentik a fogyasztást.
A flash memória működésének lényege, hogy a tranzisztorok elektronokat ejtenek csapdába, melyek megléte vagy hiánya eredményezi végül az 1-eseket vagy 0-kat.
A sebességet a flash-chip írási és olvasási sebesség határozza meg. A készülékek 5 és 3,3 V feszültséggel is egyaránt működnek.
[Digitális kamerá]kban képek, filmek tárolására használhatók. A flash memóriát használják az [USB]- csatolású [pendrive]okban, digitális audió lejátszókban (mp3), mobiltelefonokban.
A legnehezebb mérnöki probléma jelenleg az, hogy 100 000 törlés után elhasználódnak.
Flash memória
A flash memória (flash memory) a legújabb [EEPROM]- típus.
Dr. Maszuoka Fudzsio fejlesztette ki 1984-ben, aki a [Toshiba] egyik mérnöke.
Az [EPROM]ot csak ultraviola fénnyel való megvilágítással lehetett törölni, az EEPROMot pedig csak [byte]onként. Ezzel ellentétben a flash memória [blokk]onként törölhető és újraírható. Blokkonkénti [programozás]t is lehetővé teszi.
A méretük kicsi, általában műanyag tokba helyezik el őket. Az áramból való eltávolítás után sem veszítik el tartalmukat.
[Merevlemez]ekben egyfajta [átmeneti tároló]ként is szolgálnak. Amikor a merevlemez tányérjai a fogyasztás csökkentése érdekében nem működnek, akkor lép használatba a flash memória, és míg meg nem telik, arra mentik, és arról olvassák ki az adatokat. Amikor megtelt, a merevlemez tányérjai újra a mágneses rétegre mentenek. Ezt követően a [lemez]ek újra megállnak, így csökkentve a fogyasztást.
A vezérlőkapu és csatorna között egy lebegőkapu található. A lebegőkaput szigetelőanyag veszi körül, s így megtartja a bejuttatott töltést. A töltése befolyásolja a [tranzisztor]ok nyitófeszültségét. A logikai 0-kat és 1-eseket az eredményezi, hogy folyik e áram a tranzisztoron vagy sem.
A tranzisztorok logikai felépítése alapján 2 típus van:
- NOR - Párhuzamos adathozzáférést tesz lehetővé. Drágábbak, és kisebb a kapacitásuk, viszont közvetlenül futtatható benne program. Beágyazott programok tárolására használják. Bitszintű olvasást biztosít.
- NAND - Soros adathozzáférést tesz lehetővé. Kompakt cellái miatt olcsóbbak és nagyobb kapacitásúak, viszont közvetlenül nem futtatható benne program. Magasabb írási teljesítményt biztosítanak, így a pendriveokban, mp3 lejátszókban is inkább ezt a típust alkalmazzák.
Mivel nem tartalmaz mozgó alkatrészt, ezért strapabíróbb, mint pl. a merevlemez. Szaggatásmentes videó lejátszást biztosítanak.
Flash memória sebességét a chipek írási és olvasási sebessége határozza meg. Hogy ez minél gyorsabb legyen, egyszerre csak egy blokk törlését engedélyezik, majd a [vezérlőchip] újraírja a területet.
[Digitális kamerá]kban képek, filmek tárolására használhatók. A flash memóriát használják az [USB]- csatolású pendriveokban, digitális audió lejátszókban (mp3), [mobiltelefon]okban.
A legnehezebb mérnöki probléma jelenleg az, hogy 100 000 törlés után elhasználódnak.

Memóriák