A geocaching egy játék, melynek a lényege az, hogy elrejtett ládákat kell megtalálni, térkép, illetve inkább GPS készülék segítségével.
A játék 2000. május 3-án indult, két nappal azután, hogy az USA eltávolította a GPS rendszerből a szelektív zavarást, és ezzel sokkal pontosabb GPS navigációt tett lehetővé. A játékban, valamely történelmileg, vagy földrajzilag érdekes helyen elrejtett ládát kell megtalálni, melynek koordinátái egyébként nyilvánosak. A releváns információkat a játék honlapján lehet megtalálni.
A játékban többféle láda, azaz geoláda létezik;
-
Hagyományos geoláda, egy vízhatlanul zárható doboz, amelyben egy szabvány üzenet, a véletlen megtalálók részére, egy napló (logbook), és egy íróeszköz található. Néha található benne valamilyen apró ajándék, ám ezt csak akkor illik elvinnünk, ha hoztunk helyette másikat.
-
Virtuális geoláda; általában egy rejtvény, amelyet a tereptárgyak megfigyelésével lehet megfejteni. Ilyet akkor telepítenek, amikor a helyszín valamilyen szempontból sérülékeny, és a hagyományos geoládát nem lehet telepíteni (pl. műemlékek).
-
Multi geoláda; az első kettő kombinációja
-
Mozgó láda, megtalálása után költöztetni kell, azonban az új koordinátákat egy erre a célra létrehozott oldalon kell közzétenni.
-
Utazó ügynök; egy olyan játékfigura, vagy kis tárgy, melyen egy dögcédula található. Ezen rajta van a rendeltetési helye, tehát úgy kell elköltöztetni másik ládába, hogy az utasításoknak megfeleljen.
A játékhoz szükséges, hogy a geocaching oldalon magunkat beregisztráljuk, és a játék szabályait betartsuk. Erre vonatkozóan egy rövid versecske is figyelmeztet, amolyan mottóként:
„Ne vigyél el semmit, csak a fotóidat;
ne hagyj ott semmit, csak a lábnyomodat;
ne ölj meg semmit, csak az idődet!”