Már 1284 szócikk közül válogathatsz.

A Netpédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető internetes tudástár. Legyél Te is a Netpédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!


Szócikk neve: md5
Verzió: 2  
Változtatta: Anonym on-line user
Változtatás dátuma: 2009-08-12 14:57:25
A törölt sorok áthúzottan, piros színben láthatóak, a hozzáadott új sorok zöld színűek.

(Message-Digest algorithm 5).

128 [bit]es egyirányú kódolási [algoritmus]. Internetes adatok kódolására, titkosítási kulcsokban használatos, az [RFC 1321]-es szabvány szerint.
Gyakran használják biztonsági alkalmazások adatellenőrzésre.
A Ronald L. Rivest professzor által 1991-ben (az akkorra elavultnak számító [md4] helyére)  kifejlesztett [md5] kódolás 1996-ban felfedezett súlyos biztonsági hibájának ellensúlyozására adatbiztonsági szakemberek más hashelési algoritmusok használatát javasolták. (például az [sha-1], mely 128 bit helyett 160-bit hosszú hasheket hoz létre.)
Az [md5] kódolásának egyirányúsága miatt az ezen algoritmussal kódolt adatok nem visszanyerhetők, ezért jelszavak tárolására is használják, de például egy weboldalon az elfelejtett jelszót az oldal gazdája, fejlesztője sem tudja visszafejteni, ezért új jelszót generál.
Kódolási metódusa a következő:
Az [md5] kódolás során bármilyen adatból egy 32 [karakter] hosszú [hexadecimális] véletlenszerű úgynevezett hasht (zagyvalékot) hoz létre. Ekkortól nem magát az adatot (például jelszót) tároljuk, hanem magát a 32 karakter hosszú kódot.
Szó: galagonya
md5 hash: 763312d62516038810b8cdcaed82e1eb
Az 1996-ban felfedezett biztonsági hiba abban rejlik, hogy ezen a hashek ismeretében például egy weboldalhoz is admin jogosultságokat szerezhetünk.
Mint fentebb említettük, a kód visszafejtése nem lehetséges, léteznek azonban olyan adatbázisok, melyek létező hash kódokat, és a hozzájuk tartozó adatokat tartalmaznak, ezek segítségével a gyakrabban előforduló adatokat, karakterláncokat viszonylag nagy biztonsággal megkaphatjuk.
 









Médiapédia Patikapédia Ecopédia Jógapédia Vinopédia Webfazék Mammutmail
marketing és média tudástár egyészségügyi enciklopédia gazdasági, pénzügyi tudástár jóga tudástár borászati tudástár receptek online nagy fájlok küldése