Angolul meme, az internetes kultúra egy jellegzetes terméke. A mém lehet kép vagy videó. Olyan motívumot jelent amely ismétlődve, az eredeti környezetéből kiszakítva, más környezetben jelenik meg, általában vicces formában, és ezzel nagy népszerűségre tesz szert.
Az első igazán ismert mém tulajdonképpen magyar eredetű, a híres „tourist guy” avagy „az utolsó turista a WTC-n '09.11-én” című kép. A kép – mely 2001 októberében járta be a világot - egy állítólagos turistát ábrázol az ikertornyok tetején található kilátón, miközben az első becsapódni készülő repülőgép látható a torony előtt. A kép természetesen szerkesztett volt, de így is sokan hitték valóságosnak, komoly viták zajlottak ezzel kapcsolatban. Ezek után „tourist guy” rengeteg egyéb történelmi témájú képre került fel (természetesen utólag), így alakítva ki az első netes mémet. A képen látható személy azonosságát sokáig homály fedte, majd először egy José Roberto Peanteado nevű brazil férfi állította, hogy ő szerepel a híressé vált felvételen, később azonban felbukkant a valódi alkotó, a magyar Guzli Péter, aki az eredeti képekkel tudta igazolni, hogy ő a valódi „tourist guy”.
Azóta több ilyen kép, mint például a csodálkozó prérikutya, vagy legutóbb a szivaros turbános férfi, alakult mémmé, de ilyen video lett a fénykardozó kövér kínai gyerek, vagy Steve Ballmer híres „developers, developers!” beszéde is. Az utóbbi időben mémként tartják számon azon webkettes alkalmazásokat is, melyek gyorsan nagy népszerűségre tettek szert, és/vagy fogalommá váltak; pl. twittel, lájkol.. stb.