Metakeresőnek nevezzük az olyan keresőszolgáltatásokat, amelyek egyszerre több indexes vagy katalógusos kereső adatbázisában keresnek, és a találati rangsorokat ezen keresők találataiból állítják össze. Ennek az ötletnek a legnagyobb jelentősége abban rejlik, hogy az egyes keresők adatbázisa az internetnek más-más részeit fedi le, így találati listáik is különböző tételeket tartalmaznak. A metakeresők használatával ugyanazt az eredmény érhetjük el, mintha az egyes keresőkben külön-külön végrehajtottuk volna ugyanazt a keresést.
A találatokat saját szempontok szerint sorba rendezve, egységes formátumban és az egyező tételeket kiszűrve jelenítik meg a felhasználónak.
Könnyen belátható, hogy egy metakereső segítségével rengeteg időt takaríthatunk meg: nem kell minden egyes keresővel elvégeznünk ugyanazt a keresést, és arra sem kell időt pazarolnunk, hogy a találatokat könnyen áttekinthető egységes listába rendezzük.
A metakeresők további előnye, hogy sokkal nagyobb biztonsággal tudják eldönteni egy dokumentumról, hogy releváns-e, mint a különálló keresők, mert míg azok csak saját adataikra támaszkodhatnak, a metakeresők ezeket az adatokat összegyűjtik a többi keresőtől, így összességében látják azokat. A metakeresők saját relevancia értékeiket a többi keresőtől kapott értékek figyelembe vételével alakítják ki, ezáltal olyan relevancia értékeket kapunk tőlük, amelyek többféle szempontrendszer és többféle algoritmus alapján lettek megállapítva.
Természetesen a metakeresők - mivel saját adatbázisuk nincs - csak olyan adatokkal tudnak szolgálni, amilyeneket az általuk használt keresők adatbázisaiból ki tudnak nyerni. Ez persze nem jelent semmi hátrányt, hiszen minden kereső más-más adatokat tárol az egyes weboldalakról, a metakeresők pedig ezeket összesítik, így az általuk szolgáltatott adatok teljesebbek bármely más keresőből származó adatoknál.
A metakeresők óriási hátránya, hogy a keresőkifejezést olyan formában kell nekik megadni, ami kevés módosítással továbbítható az igénybe vett keresőszolgáltatásokhoz. Ez azt jelenti, hogy az egyes keresők speciális, egyedi képességeit a metakeresőkkel nem tudjuk kihasználni.
A metakeresők – a többi keresőhöz hasonlóan – nyújthatnak további, a keresést támogató szolgáltatásokat, mint amilyen például a szinonimaszótár vagy a keresőszavak felajánlása.