Már 1284 szócikk közül válogathatsz.

A Netpédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető internetes tudástár. Legyél Te is a Netpédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!


Szócikk neve: OLED
Verzió: 1  
Változtatta: Anonym on-line user
Változtatás dátuma: 2010-10-12 17:04:11
A törölt sorok áthúzottan, piros színben láthatóak, a hozzáadott új sorok zöld színűek.

 

Az OLED betűszó az angol Organic Light Emitting Diode kifejezés rövidítése, mely Szerves Fénykibocsátó Diódát jelent. Az OLED, a LED technológia egyik legújabb fejlesztése, mely a természetben is megtalálható, fényt kibocsátó állatokban és növényekben létező vegyületek és szervek tanulmányozása alapján került kifejlesztésre. Az OLED kijelzőkben az anód és a katód között egy szerves vegyületből készített fénykibocsátó réteg található, mely az elektródákon áthaladó elektromos áram hatására világítani kezd, mivel a szerves anyag egyaránt tartalmaz vezető és szigetelő tulajdonságú molekulákat, ezért ezt a réteget szerves félvezetőnek hívjuk. Léteznek több – általában kettő – rétegből álló félvezetők melyekben az egyik réteg a vezető, a másik pedig a szigetelő réteg amely meggátolja az ionok átjutását az ellentétes töltésű elektródához, ezzel jobb hatásfokot és gazdaságosabb működést eredményezve. Mára az OLED technológia gyorsan növekvő népszerűségre tett szert a különböző elektronikai eszközök piacán, főleg a hordozható eszközökben (telefon, PDA, tabletek stb.), ahol a kisebb energiaszükséglet létfontosságú. A technológia természetesen rendkívül gyorsan fejlődik, újabb és újabb változatok jelennek meg mint például a félig átlátszó TOLED (Transparent OLED), vagy az AMOLED, avagy az aktív mátrixos OLED, ahol az aktív mátrix a pixelek meghajtásáért felelős technológiát jelzi.

Természetesen, mint minden új technológiának, ennek is vannak gyengéi, az egyik az, hogy jelenleg nem lehet nagy méretben gazdaságosan gyártani, illetve a hagyományos (plazma, TFT) megjelenítőkhöz képest lényegesen alacsonyabb élettartam, amely kb. a harmada-negyede a kiforrottabb technológiáknak.









Médiapédia Patikapédia Ecopédia Jógapédia Vinopédia Webfazék Mammutmail
marketing és média tudástár egyészségügyi enciklopédia gazdasági, pénzügyi tudástár jóga tudástár borászati tudástár receptek online nagy fájlok küldése