Már 1284 szócikk közül válogathatsz.

A Netpédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető internetes tudástár. Legyél Te is a Netpédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!


Szócikk neve: Számítógépes játék
Verzió: 1  
Változtatta: Anonym on-line user
Változtatás dátuma: 2011-05-11 10:30:56
A törölt sorok áthúzottan, piros színben láthatóak, a hozzáadott új sorok zöld színűek.

A számítógépes játékok története szinte a számítógéppel egyidős, az egyik első játékot 1961-ben(!) fejlesztették ki az MIT hallgatói, Spacewar! Címmel, ahol két űrhajó harcát jelenítették meg. Majd az áttörés 1972-ben következett, amikor megjelent az Atari cég Pong nevű játéka, amely egy pingpong szimulátor volt. A játék borzasztó egyszerű, a játékos egy ütőt irányít függőlegesen úgy, hogy a folyamatosan mozgásban lévő labdát visszaüsse az ellenfél térfelére. Ennek az otthoni verziója 1975-ben jelent meg. Itt elkezdődött a játékpiac szétválása, sokáig a játékok elsősorban önálló gépekre készültek, ezeket videojátékoknak hívták. Igen nagy népszerűségnek örvendtek azok a gépek, amelyeket nyilvános helyen állítottak fel és pénzért lehetett velük játszani. Ez azért is történt, mivel akkoriban a hardver igencsak drága volt, és nem sokan tudták otthon megfizetni. Később megérkeztek azok a célgépek azaz konzolok, amelyek egy játékhoz voltak gyártva, ezeket „arcade” játékoknak hívták, és a ’80-as években élték fénykorukat. Később ezek elsősorban mobil változatban léteztek, e téren a Nintendo nevű cég szinte egyeduralkodó volt. Hamar megjelentek azok a konzolok amelyekkel többfajta játékot is lehetett játszani. Azonban a Commodore 64 és az Atari 64 számítógépek megjelenésével újra megjelent a számítógép, mint játékplatform. Természetesen óriási előnye, hogy bármilyen játék futtatására képes – amire a hardvere alkalmas. A ’90-es évek a számítógépes játékok felemelkedéséről szólt. A jelenség párhuzamosan futott a PC-k fejlődésével és elterjedésével. A színes képernyővel, egyre nagyobb háttértárral és folyamatosan fejleszthető hardverrel a PC olyan alapot adott, amely ideális volt számtalan különböző stílusú játék létrejöttére. A számítógépes játékoknak a következő főbb fajtái vannak:

  • FPS, azaz First Person Shooter, azaz „elsőszemélyű lövöldözős játék”, lásd FPS, ilyen pl. a Doom, a Quake, az Unreal vagy a Half-Life.
  • RPG, azaz Role Playing Game, szerepjáték, amely a nagyon népszerű papír alapú RPG-k számítógépes változata. Előnye az, hogy egyedül is lehet játszani, nem kell hozzá társaság, ilyenek az Ultima sorozat, a Fallout, vagy a Neverwinter Nights.
  • Körökre osztott stratégia, itt hadseregeket kell irányítani, a táblás játékokhoz hasonlóan a játékosnak – szinte – korlátlan ideje van megtervezni a lépését, majd végrehajtani azt. A lépések itt is egyenként követik egymást. Manapság már nem divatos, és maga a harcrendszer sokszor az RPG-be épül bele, klasszikus körökre osztott stratégiák az UFO, a Pnzer General, vagy a Civilization .
  • Valós idejű stratégia, az előző „felpörgetett” változata, itt nincs lehetőség megállni, a cselekmények folyamatosan történnek, és állandóan készen kell állni a villámgyors ellenakcióra, alapműve a Dune és az erre épülő WrCraft, StarCraft, vagy éppen az Age of Empires sorozat.
  • „Isten-szimulátorok”, ezek nemritkán kereszteződnek az előző két műfajjal, a lényegük, hogy működő világot6 kell építenünk. Nem mindig van azonban harc benne, a legrészletesebb ilyen programok a működés fenntartásának feladatával is komoly erőfeszítés elé állítják a játékosokat. Jó példa erre a SimLife, a Spore, vagy a Creatures sorozat, vagy a leghíresebb a Sims.
  • Szimulátorok, amelyek közül a repülőgép és autószimulátorok a legnépszerűbbek, ezek a hardverek dinamikus fejlődése miatt mára már szinte tökéletesen élethűek lettek. Ezeken felül még vannak természetesen olyan játékok amelyek táblás vagy logikai játékok számítógépre átültetett változatai, pl sakk.









Médiapédia Patikapédia Ecopédia Jógapédia Vinopédia Webfazék Mammutmail
marketing és média tudástár egyészségügyi enciklopédia gazdasági, pénzügyi tudástár jóga tudástár borászati tudástár receptek online nagy fájlok küldése