Képmegjelenítő eszköz, amely az elektronikusan keletkezett információt képes az emberi szem számára értelmezhető formátumban megjeleníteni. A monitorok jelforrása általában a számítógép. A monitorok meghatározott számú képpontot tartalmaznak a felületükön, amelyeket másodpercenként többször (akár százszor) is kivilágítanak.
A képpontok lehetnek egyszínűek, ez esetben monokróm monitorról beszélünk, illetve színesek a színes monitornál. A színes monitor esetében a képpontok lehetnek zöldek, kékek és pirosak, azaz a három alapszín. Ezen színek kombinációjával bármely természetes színt létre lehet hozni.
A színes monitoroknak – a számítástechnikában – két fő típusuk van, a CRT azaz katódsugárcsöves, és az LCD azaz folyadékkristályos monitor. Korábban a CRT monitorok szinte egyeduralkodóak voltak, és csak a hordozható – notebook, laptop – számítógépekben alkalmaztak LCD monitorokat, mára azonban ez szinte teljesen eltűntek és kizárólag LCD monitorokat használnak.
A monitorok másik fő jellemzője a felbontás, míg a korai időkben a VGA (320x240) felbontás is rendkívülinek számított, a mai monitorok már többnyire a HD (1366x768) és FullHD (1920x1080) tartományt képviselik, de van példa ennél lényegesen nagyobbra is.