Angol nevén floppy disk, közismertebb néven floppy.
Cserélhető adattároló, az 1970-es évektől a 90-es évek végéig meghatározó formátum.
Fizikai felépítése:
Egy mindkét oldalán mágnesezhető felülettel ellátott vékony kör alakú műanyag lapka, melyet egy keményebb műanyagból készült négyszögletes műanyag tokba helyeznek a fizikai behatások ellenni védelem céljából.
Ezen a tokon a forgató mechanika, az olvasófej, és az írás elleni védelem számára meghatározott helyeken rések vannak, belső felületét filc borítás fedi.
A lemezek a tokból nem vehetők ki. Írásukhoz, olvasásukhoz az erre a célra kifejlesztett eszköz, a hajlékonylemezes meghajtó, más néven floppy disk drive, FDD szükséges.
Többféle méretük ismert, ezek közül a legelterjedtebb a 8", 5,25" és a 3,5"-os.
Logikai felépítése:
A lemez felületét koncentrikus sávokra bontották.
Az elsõ sáv a lemez belsejéhez legközelebbi sáv, melyeket további részekre osztva kapjuk a szektorokat.
Egy szektor tárolókapacitása 512 byte.
Ha a számítógép a lemezrõl olvasni akar, akkor megadja a meghajtónak, hogy melyik sávról és annak melyik szektoráról akar adatot.
A meghajtó ezek ismeretében olvassa be a kívánt szektort.
Tulajdonságaik:
8" (160 KB) - szabványos IBM formátum. Csak a lemez egyik oldalát használták [adattárolás]?ra, több évtizede nem használatos. Mérete miatt meghajtója még szinte kizárólag a házon kívül volt elhelyezhető.
5,25" (360 KB, 1.2MB) - szabványos PC formátum. Elterjedtebb fajta volt, mint az előző. A kisebb kapacitású az úgynevezett DD-s lemez, melynek volt egyoldalas változata is (160 kB kapacitással), a nagyobb a HD jelű. Jellemzően mindkét oldalát tárolásra használták. Meghajtója már a házban van elhelyezve, de létezik külső meghajtóként is)
3,5" (720 KB, 1.44 MB, 2,88 MB) - szabványos PC formátum. Kisebb, lemezek, nagyonn [adatsűrűség]?gel, fizikailag jobban védő tokozásban. Jellemzően a számítógép házába szerelt meghajtóval olvashatjuk, de létezik külső meghajtóként is.
Jelölései:
- SS single sided egyoldalas
- DS double sided kétoldalú (esetleg forgatni kell)
- 2S double sided kétoldalú
- SD single density egyszeres sűrűségű
- DD double density kétszeres sűrűségű
- HD high density nagy sűrűségű
- ED extra density extra sűrűségű
A hajlékonylemezeknek többféle formátuma ismert, ezért elképzelhető, hogy egy gépben megírt lemezt más operációs rendszert futtató géppel nem tudunk olvasni, valamint a különböző formátumokkal a lemezeken eltérő kapacitás érhető el.
Hátrányai:
Sérülékenység
Adatvesztés a mágneses tárolás miatt (hangszóró, vagy mobiltelefon közelében a rajta tárolt adatok törlődhetnek)
Kis kapacitás ( egy CD kapacitása majdnem 500-szoros, ára körülbelül ugyanannyi, a pendrive drágább ugyan, de korlátlan számban átírható, kapacitása pedig több tíz GB is lehet.)
Az új cserélhető adattárolók (CD, DVD, pendrive) megjelenésével a forgalomból mára szinte teljesen kiszorult.