LED
A dióda egy félvezető eszköz. Két kivezetéssel ellátott, p-n [elektrontöbblet]?tel vagy elektronhiánnyal rendelkező félvezető anyagból van összepréselve. Egyenirányításra, demodulálásra használható.
A dióda csak akkor világít, ha [áram]? folyik át rajta. Ha a pozitív oldalára a negatív sarkát, negatív oldalára a pozitív sarkát kötjük, akkor a dióda kinyit. Ekkor az [elektronhiány]? a negatív, az elektrontöbblet a pozitív irányba mozog. Ellenkező bekötés esetén nem folyik át áram a diódán.
A p rétegbe érve a vándorló elektronok betöltik a lukakat. Ez a jelenség [energia felszabadulás]?sal jár.
A felszabaduló energia kisugárzódik. A kisugárzott energia színe az infravöröstől az ultraibolyáig terjed, és a félvezető anyag minőségétől, összetételétől függ. A fénykibocsátás nem jár jelentős felmelegedéssel.
A LED-eket többféle alakban (kerek, nyíl alakú, stb.), különböző méretben illetve más-más hatásfokkal gyártják.
A vörös és zöld fényű LED-et sokszor egy ugyanazon színtelen műanyag tokban gyártanak A dióda [anód]?ját kivezetik, a két szín [katód]?ja pedig közös. Ha egyenként kapcsoljuk be, akkor vörösen és zölden, mindkettőt bekapcsolva pedig sárgán világít ugyanaz a LED.
LED-ek különböző tokozásban és színben
LED-ek különböző méretben, balról-jobbra: 8, 5, 3 mm-es fejátmérővel
Előnyük a hosszú élettartam (kb. 114 év), kis fogyasztás, nagy a kapcsolási sebesség, kis helyen való elférés, ütésállás, olcsóság,
Hátrányuk, hogy a fénydióda erősebb megvilágítás mellett nem látható, és kicsi a sugárzási szögük.
Elektronikus [számológép]?eknél, fénydiódákból álló kijelzőknél is használjuk.
A tv gyártók legnagyobb sikereit a LED technológia megjelenése okozta. LED technológiát alkalmazva a tv-k olcsóbban biztosítanak sokkal jobb [kontraszt]?ot.
A LEDeket alkalmazva már pár cm vastagságú LCD tv panelek gyárthatók.
A hideg- katód lámpás elődöktől 40%-kal kevesebb energiát fogyasztanak, és környezetbarátabbak, mivel nincs szükségük higanyra.