A Unix az első olyan operációs rendszer volt, amely hordozható volt. 1969-ben fejlesztette ki Ken Thompson és Dennis Ritchie kezdeményezésével a Bell Labs-nál, az Egyesült Államokban. Első változata egy PDP7 gépen futott. A rendszer újdonsága abban állt, hogy teljes egészében átírták C-re, és ezzel forradalmasították az operációs rendszerek történetét.
Kezdeti fázisában nem került kereskedelmi forgalomba, egyetemeken tesztelték és fejlesztették, majd a különféle lokális változatokból alakultak ki a legnépszerűbb változatai, amelyet különféle cégek fejlesztettek ki és forgalmaztak (az első forgalmazott Unix 1982-ben jelent meg).
Az UNIX márkanév tulajdonosa jelenleg a The Open Group (korábban több cég között is gazdát cserélt), az általuk nem elismert fejlesztések csak a Unix-szerű megjelölést használhatják. A 2000-es években visszaesett az Unix alapú operációs rendszerek népszerűsége, többek között a [nyílt forráskódú]? Linuxoknak köszönhetően. Elkezdődött a Unix-Linux háború, amelyben a Linux fejlesztőit azzal vádolták, hogy unixos kódokat használtak fel arra jogosulatlanul, végül számos per után beismerték, hogy a vád alaptalan.
Jelenleg a Unixos rendszereknek van nyílt forráskódú (pl. OpenSolaris) és kereskedelmi változata (pl. 4.4 BSD Unix) is.
A Unix alapú gépeket leginkább szerverek, munkaállomások működtetésére használják, de az egyik legszélesebb körben használt Unix alapú rendszer a Mac OS X.