Már 1284 szócikk közül válogathatsz.

A Netpédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető internetes tudástár. Legyél Te is a Netpédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!
Hirdetés


Történet

Az Index jogelődje az iNteRNeTTo néven alakult 1995-ben, az alapítója Nyírő András volt, munkatársai, Szakadát István főszerkesztő-helyettes és Yasar Meral grafikus, önálló rovatot vezet Kelemen Gábor, Barczi Imre és Gerényi Gábor, és Uj Péter. Az iNteRNeTTo-t az IDG kiadóvállalat pénzelte, és az első internetes portál volt Magyarországon. Akkoriban forradalminak számító próbálkozásaikkal hívták fel magukra a figyelmet, mint az élő közvetítések a Diákszigetről (később Sziget), a mobiltelefonról feltöltött képes interjúk és riportok, és persze a Törzsasztal, minden magyar fórumok „ősatyja”. Az 1998-as év egyik fontos eseménye a MATÁVval folytatott viták sorozata volt az internetezés díjairól. A viták eredménye a portálra nézve hízelgő, mivel a távközlési cég komoly kedvezményeket vezet be. Időközben folyamatos konfliktusok és viták övezik a portál működését és az alapítók közül többen is távoznak a cégtől, akikből néhányan a frissen létrehozott konkurencia, a MATÁV által finanszírozott Origó létrehozásában játszanak kulcsszerepet.

A kiadó IDG és a szerkesztőség közötti anyagi jellegű konfliktusok 1999 májusában szakításhoz vezetnek, a szerkesztőség 26 tagja Nyírő vezetésével megalakítja az Indexet, amely folytatja az előd szellemiségét. Az iNteRNeTTo még vergődik egy darabig, de a know-how és a szellemi bázis hiánya miatt néhány éven belül nyom nélkül eltűnik.

Az 50 millió forintos törzstőkével alakult Index.hu Részvénytársaság első tulajdonosai az Inventrás Kőrösi Ákos és Szőllősi Gábor (75 százalék), az internettós Nyírő, Gerényi, Uj és Kéki Balázs technikai szerkesztő (10 százalék), továbbá Braun Róbert történész, Reisz Attila, a Microsoft Magyarország közelmúltban leváltott ügyvezetője, valamint Kövér József és Edward Sanborn pénzügyi magánbefektetők. Az egyre jobban üzleti alapokra kerülő cég vezetése és Nyírő hamar szembekerül egymással és Nyírő András ’99 telén végül elhagyja a céget.

A portál látogatottsága folyamatosan emelkedik, dinamikus és lényegre törő stílusa, valamint a viszonylagos politikai függetlenség fenntartása töretlen népszerűséget termel. Fontos szerepe van a fórumoknak, az elmúlt 12 évben folyamatos szoftveres és hardveres fejlesztések segítségével sikerült szinte önálló portállá tenni azokat, relatív problémamentes működéssel.

A portál életében újabb nagyobb lépés az volt, amikor 2005-ben Nobilis Kristóf cége a Sydinvest Kft. – 2007 januárjától Közép Európai Média és Kiadó Szolgáltató Zrt. – vásárolta meg 100%-ban, és azóta is ebben a tulajdonosi felállásban működik.

Felépítés

Az Index jelenleg még hagyományos portál formában működik, azaz a főhelyen a hírek találhatók, külön dobozzal a friss gyorshíreknek, és az oldalsávokban találhatók – 2007 óta – a blogajánló, ahol nemcsak az Index saját blogjai, de a blog.hu egyéb blogjaiból találhatunk válogatást. Az oldalon lejjebb haladva a belföldi, külföldi hírek után a kulturális és sporthírek következnek. Több tematika kapott saját nevet, a mozis témák a Cinematrix, míg a sporttal foglalkozók a Sportgéza címen találhatók meg. Két fontos melléklet fut még saját néven; az autókkal-motorokkal foglalkozó Totalcar, míg az Index divat, életmód és bulvár melléklete a Velvet nevet kapta. E két utóbbi tulajdonképpen önmagában is portál, saját blogokkal, mellékletekkel sőt a Totalcar esetén külön fórumcsoporttal.

A Blog.hu saját indexes blogjai közül több is szerepel rendszeresen a címlapon, mint a televíziózással és tömegmédiával foglalkozó Comment.Com, valamint a bulvármédia vadhajtásait taglaló Subba. A lap legalján az Index saját videomegosztójának, a sokat vitatott IndaVideo ajánlója található, mely ugyan sok pozitív kezdeményezést tartalmaz, pl. máshol nem látható mozifilmeket, melyeket ingyen lehet megtekinteni, azonban ez sem feledtetheti azt a tényt, hogy a lejátszás minősége nem állítható és sokszor komoly problémák vannak a lejátszással.


A szócikkhez társított címkék:
index , magyar , matáv , média , tartalom
Hirdetés







Médiapédia Patikapédia Ecopédia Jógapédia Vinopédia Webfazék Mammutmail
marketing és média tudástár egyészségügyi enciklopédia gazdasági, pénzügyi tudástár jóga tudástár borászati tudástár receptek online nagy fájlok küldése