Az Apache, teljes nevén Apache HTTP Server egy nyílt forráskódú webkiszolgáló alkalmazás melynek kulcsfontosságú szerepe volt a World Wide Web elterjedésében.
Célja az Apache projectnek egy [webszerver]? program létrehozása, valamint karbantartása, és fejlesztése, mely megfelel a gyorsan fejlődő Internet követelményeinek. Biztonságos, üzleti és vállalati felhasználásra is megfelelő, mindemellett szabadon használható.
Az Apache projekt koordinálását az [Apache Software Foundation]? végzi néhány vezető és több száz fejlesztő közreműködésével.
Az Apache volt az első alternatíva a Netscape Communications Corporation webszerverrel szemben (ma [Sun Java System Web Server]?). A későbbiekben továbbfejlődött és más unix alapú webszerverekkel is felvette a versenyt funkcionalitás és teljesítmény tekintetében.
Szinte bármelyik Unix platformra (Linux, FreeBSD, OpenBSD, stb.) lefordítható,de kereskedelmi platformokon (pl. Microsoft Windows) is működik.
- Statikus és dinamikus weboldalak közzétételére egyaránt használják.
- Sok webalkalmazást az Apache által nyújtott környezethez és szolgáltatásokhoz terveznek.
- Az Apache webszervert különböző kereskedelmi szoftvercsomagok (például az [Oracle Database]? és az [IBM WebSphere]?) részeként is terjesztik.
- A Mac OS X is magába foglalja az Apache-ot beépített webszerverként.
- A Novell NetWare 6.5 alapértelmezett webszervere is az Apache.
- Az Apache-ot nem csak weboldalak, hanem egyéb tartalom publikálására is használják.
A webalkalmazásokat készítő szoftverfejlesztők is gyakran használnak a személyi számítógépükön telepített Apache webszervert a fejlesztett kód tesztelésére. - Számos nagy honlap Apache webszerveren lakik. A Google keresőmotor felülete egy módosított Apache-on fut, mely a Google Web Server (GWS) nevet viseli. A Wikimedia projektek, beleértve a Wikipédiát is Apache szervereken futnak.